TIFFANY

VÝROBA TIFFANY ŠTÝL LAMPY

vitrážové tiffany lampy pohlad z vtacej perspektivy

VÝROBA TIFFANY ŠTÝL LAMPY

Tiffany lampy nie sú len obyčajné lampy ale kus vášho domova, váš spoločník. Vďaka špeciálnemu štruktúrovanému sklu v rôznych farebných odtieňoch a ručnnej výrobe je každý kúsok originálom. Naviac mnohé vitrážové lampy sa vyrábajú v limitovaných edíciách. Majú stále miesto v našich interiéroch. Zaručený eye catcher ako nádherný a jedinečný doplnok.

ČO ZNAMENÁ TIFFANY ŠTÝL?

V úvode by sme mali spomenúť, že ak hovoríme o lampách Tiffany Style, jedná sa o tienidlá a svietidlá, ktoré sú vyrobené pomocou formy. Ak forma nie je potrebná, hovoríme o vitrážovom paneli. Niektoré dekoratívne lampy sú kombináciou korpusu a vitrážového panela. Napríklad lampa s motívom anjel, kde bude korpus z kovu a krídla sú tvorené práve vitrážovým panelom.

Vitrážky skrášľujú naše okolie už od konca 19 storočia. V New Yorku Louis Tiffany prišiel s technikou vitrážovania lámp a vznikla kultová Tiffany lampa. Dovtedy sa technika vitráží používala len na výrobu panelov a katedrálových okien.

Lampy z olovnatého skla boli prvýkrát predstavené v Tiffany Studios v roku 1898. Ich výroba bola procesom náročným na spoluprácu a prácu. Spolupodieľali sa na nej dizajnéri, výbercovia skla a rezači skla, sklári a ďaľší. Od začiatku až po dokončenie prešiel každý kúsok rukami približne tuctu rôznych remeselníkov. Stal sa jedinečným výtvorom vďaka individualizovanému procesu výberu skla.

Dobre, ale čo znamená slovo ŠTÝL? Nakoľko pôvodný zakladateľ – firma Tiffany Studios v roku 1933 zanikla, výroba vitrážových svietidiel naďalej pokračovala. Lampy zdedili meno po svojom zakladateľovi. Dizajnéri pracujú neustále na nových tvaroch a vzoroch. Tešia sa neutíchajúcemu záujmu a sú prezentované ako lampy v štýle Tiffany.

PREČO SA ROZHODNÚŤ PRE TIFFANY?

Mnohé lampy sa vyrábajú v sériách podľa navrhnutého vzoru. Avšak každý kus je originál. Jednotlivé sklíčka sa vyrezávajú, farbia, lepia a cínujú osobitne. V niektorých prípadoch sa vzory vyrábajú v limitovaných edíciách. Lampy z týchto edícií majú väčšiu zberateľskú hodnotu. Náročnosť závisí od množstva vitrážových sklíčok z ktorých je lepené tienidlo svietidla. V niektorých prípadoch až viac ako 1000 kusov. Čas potrebný na výrobu týchto lámp je až niekoľko dní.

Tiffany sú charakteristické nepriehľadným mozaikovým sklom. Sklo prostredníctvom svetla ožíva a vzbudzuje v našom prostredí kaleidoskop farieb. Vyvoláva pocit príjemnej atmosféry a harmónie. Ručná práca je zárukou pridanej hodnoty vitrážovej lampy. Remeselní výrocovia každé sklíčko osobitne vyrezávajú, farbia, lepia a cínujú.

Hodnota vitrážovej lampy neklesá. Naopak, v niektorých prípadoch sa mnohonásobne zhodnocuje. Závisí to od výrobcu a počtu výrobených lámp konkrétnej série. Tiffany vitrážové lampy sa stávajú po ukončení výroby zberateľským kúskom. Jedná sa o krásny, investičný produkt. Lampy sa dedia z generácie na generáciu.

Nezabúdajte, vitrážová lampa Tiffany je investičný produkt z hľadiska hodnoty. Zároveň ale bude aj vašou vernou spoločníčkou na celý život.

Prehľadné zhrnutie toho, prečo si vybrať tiffanku na našom linku: PREČO TIFFANY

Pracovníci v Tiffany Studios lamp department v roku cca. 1898, The Cosmopolitan:, Január 1899

Zdroj: https://www.metmuseum.org/  

VIAC O HISTÓRII TIFFANY STUDIOS

Viac o histórii Tiffany Studios  v tomto blogu: https://www.lampytiffanystyl.sk/najdrahsia-lampa-na-svete-od-tiffany-studios/

FORMA NA VÝROBU TIFFANY TIENIDLA

Náročný proces výroby robí z každej lampičky umelecké dielo a teda aj investičný produkt. Na základe navrhutého dizajnu sa vyrobí forma pre konkrétne tienidlo. K dispozícii je niekoľko rôznych typov foriem na lampy. Najbežnejšie sú polystyrénové formy H.L. Wordens a Odysseys sklolaminátové formy. Každý typ formy má svoje výhody. Systém Worden je lacnejší a má k dispozícii veľa vzorov. Formy Odyssey sú prakticky nezničiteľné a zameriavajú sa na reprodukcie originálnych vzorov Tiffany.

        Forma s očíslovaním jednotlivých políčok

Forma s očíslovaním jednotlivých políčok

 

 Forma so vzorom pre umiestnenie sklíčok

Forma so vzorom pre umiestnenie sklíčok

SKLO NA VÝROBU VITRÁŽÍ

Jedná sa o špeciálne sklo? Samozrejme. V zásade sa používajú 2 základné varianty: opálové a katedrálové sklo. Opálové vitrážové sklo je neprehľadné a ožíva zapálením žiarovky. Používa sa na výrobu tienidiel a svietidiel. Naopak katedrálové sklo je priehľadné a má využitie pri okenných a panelových vitrážach. V mnohých prípadoch sa realizujú kombinované vitráže. Módnym trendom je použitie trblietavých kabošónov. Tieto spestrujú daný vzor a dávjú mu 3D efekt.

Každý kus skla sa starostlivo vyberá a vyrezáva zo sklených tabúľ. Tabule sa líšia farbou, tieňovaním a nepriehľadnosťou. Jedenotlivé kúsky skla sa pracne vyrezávajú a zabrusujú do požadovaných tvarov. Obaľujú sa do pásikov medenej fólie a následene sa spájkujú cínom. V niektorých prípadoch sa na cínové spoje nanáša bronzová alebo zlatá patina.

Vyrezávanie sklíčok                  Úprava sklíčok                                 Obaľovanie fóliou                                 Cínovanie

Krátke video k výrobe tiffaniek  Tyffany štýl vitrážové lampy

 

 

Pridaj komentár