TIFFANY

Najdrahšia Tiffany lampa

najdrahsie vydrazena tiffany lampa s popisom

NAJDRAHŠIA TIFFANY LAMPA

Dívate sa na najdrahšiu lampu na svete od Tiffany Studios ‘Pond Lily’, cca 1903, ktorá bola v r. 2018 vydražená v Christie’s, New York za takmer 3,5 mil dolárov.

Lampy z olovnatého skla vytvorené Tiffany Studios sa stali ikonami. Po prvý krát boli predstavené začiatkom 20-teho storočia a odvtedy sa stali skutočným skvostom vyhľadávaným na celom svete.

zdroj: https://www.christies.com/

Ak Vás táto lampa oslovila, máme v ponuke podobnú dizajnérsky inšpirovanú tiffanku a nestojí 3,5 milióna 🙂 TU

„Color is to the eye what music is to the ear.“ Louis Comfort Tiffany

Zdroj: https://citaty-slavnych.sk/autori/louis-comfort-tiffany/

STRUČNÁ HISTÓRIA TIFFANY STUDIOS

Louis Comfort Tiffany (1848-1933) – nepliesť si s jeho otcom Charlesom Tiffanym, ktorý založil renomovaný klenotnícky dom Tiffany & Company – bol umelcom, dekoratérom a dizajnérom. Po úspešnej kariére maliara a interiérového dekoratéra sa Louis rozhodol presunúť zameranie na dizajn a výrobu okien z farebného skla – vitráží. Kultová tiffany lampa vznikla ako prirodzená odnož.
Louis najal najlepších remeselníkov v Spojených štátoch, aby realizovali svoju estetickú víziu v olovnatom skle. Konštrukcia tienidla bola namáhavým procesom, pričom každé sklíčko bolo strarostlivo vyberané z tisícok tabúľ, ktoré mali k dispozícii muži a ženy v rezacích oddeleniach. Jeho továreň so sídlom v Queense v štáte New York vyrábala vitráže a širokú škálu iných dekoratívnych predmetov takmer 40 rokov.

ZÁKLADŇA – STOJAN

Väčšina Tiffany Studios základní bola vyrobená z bronzu z Tiffanyho zlievárne v Queense, zatiaľ čo niektoré boli smaltované alebo mozaikové. Mnoho dizajnov si vyžaduje špecifickú základňu. Napríklad tienidlo „Wisteria“ vždy vychádza zo „stromového“ motívu, ale napríklad „Dragonfly“ môže byť vo všeobecnosti umiestnené na rôznych základniach.

KONDÍCIA

Ako pri každej starožitnosti, aj tu je dôležité pozrieť sa na stav lampy. Keďže Tiffany Studios lampy majú cca 100 rokov, nemali by sme očakávať dokonalosť. Zvyčajne je akceptovateľných niekoľko prasklín, menej už chýbajúce kúsky skla. Napriek poškodeniu lampa môže mať stále vysokú hodnotu. Profesionálna reštaurácia lampy nemusí negatívne ovplyvniť hodnotu kusu. Ale ako pri každej starožitnosti, čím viac originálnych dielov, tým lepšie.

ZOPÁR TIFFANIEK VYDRAŽENÝCH ZA ZÁVRATNÉ CENY:

Tiffany Studios, ‘Pebble’ stolová lampa s ‘Pepper’ základňou, circa 1901-1904. Favrilné a olovnaté sklo, patinovaný bronz 55.88 cm*47 cm. Predané za $537,500 December 2020 Christie’s New York.

Tiffany Studios, stolová lampa ‘Arch and Leaf’, circa 1905. Favrilné sklo, patinovaný bronz 81.3 cm výška. Predané za $300,000 December 2021 Christie’s New York.

Tiffany Studios, ‘Apple Blossom’ stolová lampa, circa 1904. Olovnaté sklo, patinovaný bronz, 67.3 cm*45.7 cm. Predané za $625,000 December 2021 Christie’s New York.

Tiffany Studios, stolová lampa ‘Lotus’, circa 1900-1910. Olovnaté sklo, patinovaný bronz, 88.3 cm*71.1 cm. Predané za $2,807,500 December 1997 Christie’s New York.

Tiffany Studios, ‘Wisteria’ stolová lampa s ‘Tree’ základňou, circa 1905. Olovnaté sklo, patinovaný bronz 65 cm*46.9 cm. Predané za $525,000 December 2020 Christie’s New York.

Tiffany Studios, ‘Laburnum’ stojaca lampa, circa 1905. Olovnaté sklo, patinovaný bronz, 196.8 cm*63.5 cm. Predané za $400,000 December 2021 Christie’s, New York.

Tiffany Studios, ‘Turtle-Back’ luster, circa 1915. Favrilné a olovnaté sklo, patinovaný bronz, 38 cm*68 cm. Predané za $500,000 December 2021 Christie’s New York.

TIFFANY LAMPY V INTERIÉRI

Tiffany lampy boli v čase svojho vzniku v newyorskej spoločnosti veľmi módne a dodnes sú zberateľmi z celého sveta veľmi vyhľadávané. Mnohé z nich sú skutočne ikonické. Pre svoju jedinečnosť a obľúbenosť sa vitrážové lampy v štýle tiffany dodnes vyrábajú tradičnou technológiou v rôznych farebných a tvarových variáciách. Krásne sa vynímajú vo všetkých druhoch interiérov, nielen v domácnostiach plných starožitností. Tiffany lampy sú jedinečné umelecké diela, rovnako ako maľba alebo socha. A podobne ako maľba alebo socha, lampa Tiffany môže byť highlightom interiéru. Top tienidlá vykazujú úžasnú harmóniu rôznych farieb s jemnými tónmi v zložitom vzore.

Zdroj: https://www.christies.com/

Pridaj komentár